გთავაზობთ რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის,
მიხეილ გალუზინის ინტერვიუდან ამონარიდს, სადაც ის საქართველოსთან დაკავშირებით საუბრობს. ინტერვიუ გამოქვეყნდა საინფორმაციო სააგენტო ТАСС-ზე, მოსკოვი, 2026 წლის 15 თებერვალი.
-
როგორ შეაფასებდით მოსკოვსა და თბილისს შორის ურთიერთობების ნორმალიზების ამჟამინდელ პერსპექტივებს და დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენის შესაძლებლობას?- ჩვენ ვალდებულნი ვართ, განვავითაროთ ორმხრივად სასარგებლო ურთიერთობები საქართველოსთან. ჩვენი კავშირები ბუნებრივია და არა რუსეთის მიერ ხელოვნურად დაწესებული, როგორც ამას დასავლეთი ცდილობს წარმოაჩინოს. ისინი სულიერ ერთიანობასა და საუკუნოვან ისტორიულ და კულტურულ კავშირებზეა დაფუძნებული. სასიამოვნოა, რომ სულ უფრო მეტი საქართველოს მოქალაქე აცნობიერებს სააკაშვილის ეპოქის მიდგომით გამოწვეულ ზიანს, როდესაც ყველა ძალისხმევა მიმართული იყო საქართველოს დასავლეთისკენ გადამისამართებისკენ რუსეთთან თანამშრომლობის ხარჯზე.
როგორც დრომ აჩვენა, არავინ ელოდა ქართულ პროდუქტებს ევროკავშირსა და აშშ-ში, რამაც გამოიწვია მრავალი ეკონომიკური სექტორის, მათ შორის სტრატეგიული სექტორების, დაცემა. გარდა ამისა, ქვეყნის "ნატო"-სა და ევროკავშირში მიღების დაპირებები აშკარა მანიპულირებაა.ჩვენ ვხედავთ, რომ საქართველოს ამჟამინდელი ხელისუფლება ცდილობს აღადგინოს ქვეყნის სუვერენიტეტი. მათთვის მიურებელია ის სიტუაცია, როდესაც საქართველოს შიდა პოლიტიკა ძნელია გაიმიჯნოს ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკისგან. ჩვენ გვესმის თბილისის მცდელობები, დაასრულოს გარე დიქტატები, ასევე მისი ნაბიჯები ქართული იდენტობის დასაცავად.
ჩვენ მზად ვართ გავაღრმავოთ რუსეთ-საქართველოს კავშირები. ეკონომიკური თანამშრომლობა ამჟამად ამ პროცესს წარმართავს. 2025 წელს სავაჭრო ბრუნვამ რეკორდულ 2.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია. ჩვენს ბაზარზე მოდის ქართული ღვინის ორი მესამედი, ალკოჰოლური სასმელების ნახევარზე მეტი, მინერალური წყლის 40% და ხილის 90%. რუსეთი, თავის მხრივ, საქართველოს ხორბლისა და ზეთის წამყვანი მიმწოდებელია. მსგავსი სიტუაციაა საქართველოს ტურიზმის ძირითად ინდუსტრიაში. თითქმის ყოველი მეოთხე ტურისტი ჩვენი ქვეყნიდანაა. მე მჯერა, რომ რუსეთთან თანამშრომლობა საქართველოს უპრეცედენტო ეკონომიკური ზრდის ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია. თუმცა, ეს ეკონომიკური წარმატება მკვეთრად ეწინააღმდეგება პოლიტიკური დიალოგის ნაკლებობას.
შესაძლოა, საქართველოს ხელისუფლება უნდა დაფიქრდეს, რამდენად დიდი შედეგების მიღწევაა შესაძლებელი რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობებით. თუმცა, ეს მათზეა დამოკიდებული. ჩვენ უბრალოდ გვინდა, რომ თბილისმა იცოდეს, რომ მოსკოვი ღიაა თანამშრომლობის გაფართოებისთვის იქ, სადაც ეს ორმხრივ სარგებელს მოაქვს" - განაცხადა მიხეილ გალუზინმა.წყარო: